BoxOnline
,,Ha küzdesz még nyerhetsz, ha nem küzdesz már vesztettél"
MENÜ

Ökölvívás,mi is a box alapja?A boxban nincs semmiféle rugás, fogás, dobás stb (de gondolom ez mindenkinek egyértelmű :D ) Csak a karokat használjuk támadásra és védekezésre. De ennyire azért nem egyszerű! A lábunk ugyanolyan fontos mint a kezünk még ha semmi féle sérülést nem okozunk vele ellenfelünk számára. Lábunk segítségével mozgunk előre, hátra, oldalra gyorsan vagy lassabban. Lábunk segít a hirtelen gyors pozíció váltásában a hirtelen beugrásokban vagy kiugrásokban hogy az ellenféltől a kellő pozícióba kerüljünk és megtaláljuk a kellő beállást(vívóállás, közelharc, belharc - ezekről később!),ütőtávot. Ezért a lábmunka rendkívül fontos és elhanyagolhatatlan!! Ütéseinket lábmunkánkhoz kell igazítani az akciók közben. A másik fontos testrészünk a törzsünk, csípőnk. Ennek segítségével tudjuk ütéseinket, hátsőkezes ütéseinket ,,megrángatni, beleforgatni az ütésbe" (erröl is később). És törzsünk segítségével tudunk hajolgatni, kihajolgatni az ütések elől de a támadásnál is jelentős szerepet játszik (pl.: egy testcseles támadás - később ). A következő fontos dolog az agyunk. Segítségével tudjuk felismerni az adott helyzetet és logikánk segítségével tudjuk megoldani az adott szituációt, milyen ütést használjunk adott ellenfelünk ellen, milyen kombinációt, milyen taktikát (később). Lehet hogy ez furán hangzik de a boxhoz éppen ezért kell egy bizonyos inteligencia szint a szituációk felismerésére és megoldására; a félelem legyőzésére a bennünk felgyülemlett adrenalin kezelésére, ahoz hogy minden bátorságunkat összeszedjük és merjünk kezdeményezni. Ezek alapján a fontossági sorrend: 1.az agy(helyzetfelismerés) 2.a láb(pozíció beállítása) és 3.a kéz(amikor minden ,,be van állítva" mehet az ütés).


Kiütési pontok : Ahoz hogy ütésünk a kellő hatást érje el ahhoz tudnunk kell  hogy hova üssünk!A box kiütési pontjai: Állszöglet, állcsúcs, nyaki-ütőér, szívgödör, gyomorszáj, lengőbordák, máj.

 

Alapállás:

A boxban mindig az a kezünk és lábunk fog hátrébb elhelyezkedni amilyen kezesek, lábasok vagyunk. ( Azért, hogy az erősebbik karunkat jobban bele tudj fordítani csípőnk segítségével az ütésbe erről később)

Az alapállást és az ütéseket úgy fogom elmagyarázni, ahogy a jobbkezeseknél van! Aki balkezes annak minden fordítva van!

 

Először vegyünk fel egy terpeszt, ne túl nagyot ne is túl kicsit. A két láb legyen egymással párhuzamos, majd a jobb lábunkkal lépjünk hátra úgy 30-40-50 cm – t (attól függ, kinek mekkora lábai vannak) ahogyan kényelmes. A bal lábunk maradjon telitalpon a jobbal pedig emelkedjünk lábujjhegyre. Ha ez megvan, akkor a bal térdünket nyomjuk kicsit előre és kezdjünk el kicsit belerugózni az állásba. A rugózás közbe arra figyeljünk, hogy a testsúlyunk mindkét lábunkon egyenlő arányba legyen elosztva, középen legyen a testsúly. Érezzük, hogy ez egy biztos pozíció és nem akarunk semerre eldőlni, hogy mindkét lábunkon van súly egyenlő arányban.

 

Ha megvan az alapállás, akkor igazítsuk hozzá a helyes kéztartást: jobb kezünket szorítsuk ökölbe (a hüvelykujj ráhajlik a mutató és a középső újra! Így nem sérülhetnek meg az ujjaink). Jobb öklünket emeljük fel az állunkhoz (az áll jobb oldalához) és nyomjuk picit oda, hogy érezzük, hogy ott van. A jobb öklünk az orr alatt legyen közvetlenül, ne csak az állhoz tegyük, hanem a száj fölé is. A jobb alkart pedig helyezzük rá a hasunkra, a bordákra. A csukló legyen teljesen egyvonalban az alkarral ne törjön meg. Most a balkezet szorítsuk ökölbe szintén egyenes csukló és alkarral. Emeljük fel a bal kezet a jobb mellé, de itt nem kell az arcra szorítani, hanem kisujjal kifelé nézve helyezzük az öklöt a szemünk vonalába és ezzel légvonalban kicsit toljuk előre (néhány cm). Az alkart itt nem kell a bordákra helyezni (kivéve kettősfedezék- később). Így a balkezet, elsőkezet könnyedén tudjuk mozgatni (szurkálni, cselezni stb. később).

Most kicsit görnyedjünk össze az állunkat szegezzük le- így tudjuk jól elrejteni.



Asztali nézet